Rozšířené menu

RunCzech spolupořádal první půlmaraton v Ankaře, vítězi se stali Sisay Lemma a Zewditu Gelaw, Česko reprezentoval Patrik Vebr

Přestože RunCzech svou závodní sezónu pro rok 2023 zakončil Mattoni Liberec Nature Run, který se konal poslední zářijový den, členové RunCzech týmu se v uplynulém víkendu objevili v roli spolupořadatele v zahraničí. Turecká Ankara jako jedno z posledních hlavních měst neměla svůj velký závod. V neděli 8. října se konal první International Ankara Half Marathon, zejména díky úsilí Viktorie Blyth, zakladatelce organizace organizací Runkara a DazSpor.

„Jsme nesmírně rádi, že nás Victoria oslovila se svým nápadem přinést běh do Ankary a že jsme mohli být u zrodu nového projektu. Nadšeně jsme souhlasili, a členy Runkara týmu jsme mj. přivítali na letošním Pražském půlmaratonu a maratonu,“ řekl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Závod v Ankaře nabídl půlmaraton, dále dvě kratší vzdálenosti 10 km a 4,2 km a rodinný běh. Součástí bylo i Sportovní a technologické Expo s možností vyzvednutí startovního balíčku a prezentací technologií ve sportu.

Elitní pole bylo poskládané velmi kvalitně. Vítězem mezi muži se stal Etiopan Sisay Lemma s časem 01:01:09, vítěz Londýnského maratonu 2021 a druhý na letošním Prague International Marathon. Za Lemmou následoval jeho krajan Chimdessa Debele (01:01:27) a třetí byl Keňan Vinicent Nyageo (01:01:44), člen RunCzech Racing týmu, který se představil v září v Praze na Birell Grand Prix. Další člen RC Racing týmu Patrik Vebr doběhl celkově na 12. místě v čase 01:08:52 . „Do Turecka jsem se moc těšil, ale neměl jsem příliš velké očekávání, byla to výzva startovat na velkém zahraničním závodě. Nevěděl jsem, co od svého výkonu očekávat, protože jsem se speciálně nepřipravoval.

Ovšem spolupráce RunCzechu a Runkary zafungovala ohromně, odvedli skvělou práci a já si závod nesmírně užil! A ve finále mě i můj výsledný čas na kopcovité trati, po zmíněné pauze, pozitivně překvapil a nyní se těším na nadcházející podzimní přípravu,“  hodnotí Vebr.

Favoritkou na vítězství mezi ženami byla od začátku Zewditu Gelaw z Etiopie, která svou roli potvrdila s časem 01:08:26. Za ní doběhla Sultan Haydar reprezentující Turecko v čase 01:09:12, třetí byla Keňanka Vivian Kosgei (01:10:11). Nejlepší Češkou byla na celkovém 10. místě Karolína Sasynová (01:22:47), která v Turecku na půlmaratonské trati debutovala.

Závodu se zúčastnil také paralympijský šampion Jiří Ježek. „Runkara půlmaraton byl naprosto úžasný zážitek. Obrovský respekt k organizačnímu týmu, kterému dala myšlenku skvělá Victoria Blyth, která dlouho žila v Praze a která se inspirovala a částečně spolehla na zkušenosti týmu RunCzech. Jsem na Viktorii, všechny organizátory a tým kamarádů z RunCzech fakt pyšnej,“ uvedl Ježek nadšeně na svém instagramu s tím, že si dokonce zaběhl svůj druhý nejlepší čas. Sama organizátorka Victoria Blyth k závodu dodala: „Pro mě je to stále neuvěřitelné a myslím, že všichni můžeme být pyšní, že jsme to dokázali. Nemůžu tomu pořád uvěřit, ale dokázali jsme vytvořit něco nového a krásného.“

Prvního ročníku závodu se zúčastnilo na 4000 běžců, a přestože je trať mírně kopcovitá s převýšením 288 metrů, výsledné časy i slova chvály běžců dokazují, že si Runkara v dalších ročnících jistě najde své pravidelné místo v běžeckém kalendáři.