Rozšířené menu

Tiskové zprávy 2023

• Prvním EuroHeroes vítězem se stal Ukrajinec Vitaliy Shafar. Nejrychlejším Čechem je Patrik Vebr

| Stáhnout (PDF; 135 KB)

V jubilejním 10. ročníku Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary byl nejrychlejší Ukrajinec Vitaliy Shafar s časem 1:04:53, který se tak stal prvním letošním vítězem v sérii EuroHeroes. Na druhém místě skončil Moldavan Maxim Raileanu a třetí byl Nizozemec Khalid Choukoud. Mezi ženami zvítězila Polka Aleksandra Lisowska s časem 1:13:24, která nakonec porazila svou soupeřku Militsu Mirchevu o necelou minutu a půl. Nejlepší český výkon předvedl člen RunCzech Racing týmu Patrik Vebr s časem 1:08:39. Nejrychlejší Češkou v cíli byla Hana Homolková s časem 1:21:43.

• Český král pražského půlmaratonu Vebr a další běžecké hvězdy startují na 1/2Maratonu Karlovy Vary

| Stáhnout (PDF; 138 KB)

Jubilejní desátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary láká na atraktivní jména. Na trase v sobotu 20. května se vedle běžců z veřejnosti potká Brit Paulos Surafel – nejrychlejší Evropan na letošním pražském půlmaratonu. Dále pak v lázeňském městě odstartuje Polka Aleksandra Lisowska a za Česko se na startu představí například Patrik Vebr. Trasa je velmi atraktivní a rychlá, elitní běžci mohou atakovat osobní i traťový rekord, který je aktuálně 1:00:54. "Jsme moc rádi, že se po třech letech vracíme k tak krásnému projektu jako je Euroheros, a přivítat tak v Karlových Varech nadané atlety z celé Evropy. Těšíme se napínavý souboj a poutavou atmosféru lázeňského města" uvedl prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

• Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary je součástí města. Běžecký závod přivádí turisty z domova i ze zahraničí

| Stáhnout (PDF; 146 KB)

Samá jubilea. Už podesáté se uskuteční závod Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary, titulární partner regionálních závodů navíc slaví 150 let od svého založení. Na startu půlmaratonu bude 20. května řada evropských běžeckých hvězd. Zároveň do města dorazí velké množství návštěvníků, kteří utratí za ubytování či další nákupy. "Akce je pro naše město jednoznačně přínosná, podporuje u nás cestovní ruch," prohlásil Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje. Tisíce sportovců a jejich doprovody se dají čekat o nadcházejícím víkendu.

• Česká královna Maratonu Praha Moira Stewartová: Z prezidenta Pavla na startu jsem měla husinu

| Stáhnout (PDF; 142 KB)

Přestože vyhrála svůj první maratonský titul, k vítězné extázi jí něco chybělo. Nová česká královna Prague International Marathon Moira Stewartová totiž plánovala, že bude v cíli dříve. "Nemůžu říct, že jsem úplně spokojená. Ten čas ideální není, ale myslím si, že titul se počítá, takže to nebudu hned úplně zahazovat," uvedla běžkyně z česko-skotské rodiny, která se stala mistryní České republiky časem 2:31:54. Na nejrychlejší ženu, Etiopanku Workenesh Edesu, ztratila přes jedenáct minut.

• Je to nejcennější zlato v kariéře, říká Vít Pavlišta, český vítěz Maratonu Praha

| Stáhnout (PDF; 167 KB)

Po dvou letech se opět vrátil na trůn. A usedl na něj už počtvrté. Vít Pavlišta se stal v čase 2:19:14 králem Maratonu Praha 2023. „Je to fantastický a hodně neočekávaný pocit. Natrénováno jsem letos neměl tolik, jak bych si přál. Mám falešnou formu, která se někde objevila, ani nevím kde. V trénincích jsem neběhal dobré časy a najednou se to takhle povedlo. Je to neskutečné,“ radoval se osmadvacetiletý vytrvalec.

• Tyto sportovní akce jsou pro Česko obrovskou příležitostí, uvedl prezident Pavel, startér Maratonu Praha

| Stáhnout (PDF; 150 KB)

Startovního výstřelu na Maratonu Praha se ujal nejváženější host. Přes sedm tisíc běžců pustil z Václavského náměstí do 42 kilometrů dlouhé trati prezident Petr Pavel. Jeden z nejprestižnějších závodů světa si nenechal ujít, přestože se do Česka vrátil po dvou náročných dnech v Londýně, kde se s manželkou Evou účastnil korunovace krále Karla III. „Maraton je úžasná královská disciplína. Sportovní akce tohoto druhu jsou obrovskou příležitostí, jak ukázat naši zemi světu a v tomhle případě v tom nejlepší světle. Všichni závodníci mají můj obrovský respekt,“ prohlásil prezident Pavel, který se u startu sešel i s předsedou organizačního výboru RunCzech Carlem Capalbem. „Je to pro nás velká čest, že pan prezident Pavel maraton odstartoval a svou účastí podpořil nejen náš závod, ale sport jako takový,“ uvedl Carlo Capalbo.

• Marathon Praha ovládl Keňan Mutiso, zaběhl traťový rekord! Nejrychlejším Čechem byl Pavlišta

| Stáhnout (PDF; 155 KB)

V letošním ročníku Prague International Marathon byl nejrychlejší Keňan Alexander Mutiso, který časem 2:05:09 vylepšil traťový rekord! Na druhém místě skončil Etiopan Sisay Lemma a třetí byl Keňan Philemon Rono. „Jsem velmi spokojený, že jsem překonal traťový rekord. To byl můj cíl. Poslední kilometry byly ale těžké,“ prohlásil Mutiso, který byl součástí týmu Skupiny ČEZ v rámci projektu Battle of the Teams. Mezi ženami jednoznačně vládla Etiopanka Edesa Workenesh časem 2:20:42. Čtvrtý domácí titul získal Vít Pavlišta, který zaběhl pod dvě hodiny a dvacet minut. Nejrychlejší Češkou byla v cíli Moira Stewartová, která časem 2:31:52 nakonec nesplnila limit pro mistrovství světa.

• Prague International Marathon odstartuje prezident Pavel a ozdobí ho řada celebrit z Battle of the Teams

| Stáhnout (PDF; 149 KB)

Už v neděli odstartuje 27. ročník Maratonu Praha. Letos se na něm uskuteční řada novinek – start jednoho z nejúspěšnějších běžeckých závodů na světě je totiž naplánován z Václavského náměstí a řada doprovodných programů se uskuteční v Marathon Expo na Výstavišti Holešovice. Očekává se více než 10 tisíc běžců! Také letos maraton ozdobí projekt Battle of the Teams, do kterého se zapojilo pět týmů – obhájce z Generali Česká pojišťovna, Skupina ČEZ, Mattoni, Prague Airport a také Rohlik.cz. Slavnostní start provede v neděli od 9:00 prezident Petr Pavel. Závod půjde přímým přenosem na ČT sport a v Radiožurnálu.

• Na Maraton Praha dorazí i obhájce Kigen, Stewartová ohlásila útok na český rekord

| Stáhnout (PDF; 136 KB)

Pořadatelům Maratonu Praha se opět povedlo přilákat velká vytrvalecká esa. Mezi muži patří k největším favoritům obhájce loňského vítězství Nobert Kigen, jeho krajan z Keni Alexander Mutiso a Etiopan Sisay Lemma. Mezi ženami by měly svést souboj o titul Etiopanky Workenesh Edesa, Sintayehu Lewetegn a Keňanka Pamela Rotich. V metropoli se představí i nejlepší čeští běžci Jiří Homoláč, Vít Pavlišta či Moira Stewartová. "Maraton Praha je světově proslulou akcí, která dělá Česku všude velké jméno. Závodu se zúčastní velmi zajímaví atleti. Myslím, že se diváci mohou těšit na velké výkony," řekl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech, jehož organizace pořádá nejvíce závodů oceněných známkami od World Athletic.

• Senzační novinka: Maraton Praha startuje na Václaváku!

| Stáhnout (PDF; 143 KB)

Nejprestižnější česká sportovní událost se blíží. Už 7. května se běží 27. ročník Maratonu Praha. A přichází se skvělou novinkou: Tisíce závodníků vyrazí na světově nejhezčích 42 kilometrů z Václavského náměstí. "Oproti minulým rokům, kdy se vybíhalo ze Staroměstského náměstí, se nám nyní se zástupci Prahy povedlo domluvit start v dolní části Václaváku na Můstku, což přináší řadu výhod. Těmi největšími jsou strategická poloha a ještě více místa a pohodlí pro naše běžce," uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který se vypracoval na první místo v počtu závodů oceněných známkami World Athletic.