Rozšířené menu

Zobrazit menu

Etiopan Worku králem Birell Grand Prix, Italka Yaremchuk zaběhla na desítce evropský rekord závodu

Šampionem Birell Grand Prix Praha se stal Etiopan Tadese Worku. Jeden z největších talentů světové atletiky vyhrál Birell Běh na 10 km v čase 27:35. Mezi ženami vyhrála výkonem 30:21 Keňanka Janeth Chepngetich, Italka Sofia Yaremchuk zaběhla nový evropský rekord závodu 32:14 a zaostala pouze dvě sekundy za italským národním rekordem. České tituly získali v závodě oceněném prestižní známkou World Athletics Elite Label Road Race Damián Vích (29:31) a Tereza Hrochová (33:49). V součtu s adidas Během pro ženy na 5 km, kterému udělila záštitu první dáma Eva Pavlová, se do obou závodů v centru metropole zapojilo 6500 běžců. „Nevím, kterému výkonu tleskat více. Máme tu nový ženský evropský rekord závodu a spoustu dalších rychlých časů. Prvních pět mužů pod 28 minut a první tři ženy pod 31 minut! Ukázalo se, že zrychlení trasy nám opravdu prospělo. Věřím, že si oba závody v krásné večerní atmosféře všichni užili,“ uvedl prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Tadese Worku vystřelil z náměstí Republiky jako šíp a podle předpokladů všem ukázal záda. „Byl to těžký závod. Diváci nás hnali do cíle, což mi moc pomohlo. Z výhry mám obrovskou radost,“ jásal Worku. Jednadvacetiletému Etiopanovi, který má na kontě na této distanci osobní maximum 26:56, nejvíce vzdoroval Keňan Alexander Mutiso (27:48), král letošního Pražského maratonu. Bronz má Vincent Kigen, člen RunCzech Racing týmu. Časem 27:50 si také zlepšil svůj osobní rekord.

Z českých závodníků vydřel pomyslné zlato Damián Vích (29:31). „Za vítězství jsem moc rád, ale od začátku se mi běželo hrozně těžce. Musel jsem to vybojovat. Těší mě, že jsem to i přes nevalný výkon zvládl,“ prohlásil Vích. Druhý skončil Martin Zajíc (29:58), třetí Vít Pavlišta (30:47).

V ženské kategorii se lámaly osobní rekordy, všechny tři první ženy pokořily a svá osobní maxima. Dominovala Keňanka Janeth Chepngetich, která si o sedm vteřin zlepšila osobní rekord a její čas je letošním 6. nejlepším celosvětově. „Jsem moc šťastná. Všechno mi tady skvěle sedlo a atmosféra byla také úžasná,“ radovala se druhá žena letošního 1/2Maratonu Praha. 24 vteřin na vítězku ztratila její krajanka Cintia Chepngeno (30:45), třetí byla také Keňanka Vivian Melly (30:58). Velkého úspěchu dosáhla Italka Sofia Yaremchuk, která zaběhla evropský rekord závodu. „Každý rekord moc potěší. Trať je tu velmi rychlá a fanoušci fantastičtí,“ řekla rodilá Ukrajinka, která dostala italský pas teprve před dvěma lety.

Českým vytrvalkyním kralovala Tereza Hrochová (33:49). „Zaběhla jsem podobně jako loni, možná o tři vteřiny pomaleji, což trochu mrzí. V Praze se mi neběhá moc dobře, znova mi to moc nesedlo, i když atmosféra byla krásná. RunCzech závody ale zbožňuju, vždycky když mohu, tak ráda dorazím,“ konstatovala Hrochová. Druhou Češkou v cíli byla Marcela Joglová (35:06), za ní doběhla Tereza Novotná (35:42).

Zrychlit trať závodu se ukázalo jako krok správným směrem. Z první pětice mužů si tři z nich zlepšili svá osobní maxima, z první pětky žen také tři závodnice. Další osobní maximum si zaběhla i česká olympionička Marcela Joglová, která se na start postavila poprvé od zranění. Všechna data jen potvrzují to, že tratě v Praze jsou rychlé, konkurence schopné na světové úrovni a běžci se na ně rádi vrací.