Rozšířené menu

EuroHeroes 2023 - Evropští hrdinové hodnotí letošní ročník

EuroHeroes, projekt vytvořený RunCzech s cílem najít evropské běžecké hvězdy, se po přestávce způsobené pandemií v roce 2023 úspěšně vrátil. Letošní série se skládala ze čtyř půlmaratonů oceněných známkou kvality Road Race Label od Světové Atletiky - Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice, Mattoni 1/2Maraton Olomouc a Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem.

Z 50 elitních běžců z 16 zemí si nakonec ceny pro vítěze - poháry z dílny sklárny Ajeto a medaile ze Zlatohorské mincovny - odnesli Češka Tereza HROCHOVÁ a Němec Sebastian HENDEL. Předávající zástupce z Evropské Atletiky, Marko Vasic, nazval vítěze „následovníky odkazu Emila Zátopka a novými hrdiny evropské atletiky“. Zeptali jsme tedy vítězů jako hodnotí své zapojení do projektu.

Formát soutěže vyžaduje, aby běžci absolvovali alespoň dva ze čtyř závodů EuroHeroes pro šanci bojovat o celkové tituly. Účastníci obdrží body podle bodovacích tabulek WA a součet dvou nejlepších bdových součtů určí konečné pořadí a tituly.

Mezi ženami byla největší favoritkou tohoto ročníku polská mistryně Evropy v maratonu z roku 2022 v Mnichově Aleksandra Lisowska, která vyhrála první díl série v Karlových Varech. Byla to však Tereza Hrochová, která se postupnými krůčky probojovala k vítězství, kdy Aleksandru v posledním závodě v Ústí nad Labem dokonce porazila v přímém souboji. Mezi muži byl průběh méně dramatický, kdy největší favorit Němec Sebastian Hendel, dostál své pozici a vítězstvími na půlmaratonech v Olomouci a Ústí nad Labem uzmul i titul celkového vítěze EuroHeroes 2023.

Terezo, na fotce bezprostředně po závodě jste vyskočila snad metr do výšky. Bylo to hodně emotivní. co pro vás vítězství v sérii EuroHeroes znamená?

Měla jsem velkou radost! Před závodem jsem si říkala, že když se umístím mezi prvními třemi bude to super. Přeci jen jsem si nedokázala představit, že porazím loňskou vítězku ME v maratonu. Takže jsem tomu nejdřív nemohla uvěřit, že se mi povedlo EuroHeroes dokonce vyhrát. Udělalo mi to velkou radost. Ze sezóny, z které jsem byla docela otrávená, jelikož se nic nepovedlo jak jsem si představovala, udělalo tohle vítězství dobrou sezónu.

Sebastiane, po vítězství v Ústí nad Labem, jste se zúčastnil speciálního ceremoniálu s předáváním titulů a cen za účasti zástupců Evropské Atletiky. Co pro vás tento titul znamená?

Byla to velmi obohacující zkušenost! Celkové pojetí a způsob, jakým se organizátoři o nás během průběhu všech závodů starali, byl opravdu mimořádný. Jsem velmi rád, že jsem se mohl nejen zúčastnit, ale dokonce vyhrát EuroHeroes 2023.

Co se týče motivace, vítězství mi dodalo velkou vzpruhu, která mi může pomoct v horších obdobích, kdy budu zraněný nebo když mi závody nevyjdou.

EuroHeroes je iniciativa stvořená na podporu evropských běžců. Sebastiane, vyhrál jste dva její závody v Olomouci a Ústí. Jak jste si svou účast užil a jak se vám líbí nápad organizace  běžecké série v menších českých městech mimo Prahu?

Projekt EuroHeroes považuji za skvělý nápad! Myslím, že podpora a propagace zápolení evropských běžců mnohem více osloví hobby běžce a diváky. Také může pomoct sebepropagaci samotných běžcům. Půlmaratonský seriál RunCzech mám rád i kvůli atmosféře a výborné organizaci. Účast na závodech RunCzech mi umožnila poznat Českou republiku a její kulturu. Jako Němec, bydlící blízko českých hranic, jsem kromě Prahy dosud neměl možnost poznat Českou republiku a její bohatou historii a kulturu. To se s EuroHeroes změnilo.

Tento aspekt série pomáhá českým regionům, kde se závody EuroHeroes konají, a je pozitivně hodnocen místními samosprávami. Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje, chválí organizátory: "Děkuji RunCzech, že tento prestižní závod do Karlových Varů přivedli. Závodníci i běžci se do města pravidelně vrací i s rodinami, což je hlavní přidaná hodnota, kterou závod přináší pro nás jako region."

I ročník 2024 nabízí běžcům šanci se série zúčastnit a fanouškům, aby sledovali své oblíbené běžce. EuroHeroes závody budou opět přenášeny pomocí moderní streamovací technologie Pulse.TV.

Rádi vás ale uvidíme i osobně na trati nebo jako fanoušky v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Ústí nad Labem.