Rozšířené menu

Zobrazit menu

Road to Records 2024: RunCzech opět přepisuje historické milníky

Road To Records je projekt, který vznikl v Praze na Letné v sídle RunCzech během covidu ve spolupráci s adidas. Pomáhá běžcům v jejich rozvoji, aby posouvali světové, národní i osobní rekordy.

Jeden světový rekord, dva světové rekordy do 20 let a devět národních rekordů. To je výsledek letošního ročníku Road to Records, který se konal minulý víkend v areálu adidas v německém Herzogenaurachu a na jehož organizaci se podílel RunCzech.

Road To Records je projekt, který vznikl v Praze na Letné v sídle RunCzech během covidu ve spolupráci s adidas. Pomáhá běžcům v rozvoji a posouvá světové, národní i osobní rekordy.

Výkon Emmanuela Wanyonyiho byl hlavním tématem celé akce. Keňský běžec vytvořil nový světový rekord na jednu míli. Předchozí rekord Hobbse Kesslera překonal o působivých 1,57 sekundy. Nový světový rekord má hodnotu 3:54,56.

"Dnes to bylo těžké a měl jsem proti sobě spoustu skvělých běžců, takže jsem rád, že jsem vyhrál a doufám, že se budu moci příští rok vrátit a obhájit svůj titul," řekl Wanyonyi po závodě.

Ve stejném závodě vytvořil Collins Kibiwott Koech světový rekord do 20 let 4:00,10 - a skončil pátý. Kromě světového rekordu padly i národní rekordy. Ryan Mphalele dosáhl na nový rekord Jihoafrické republiky.

V ženském závodu u na jednu míli se do čela dostala Nelly Chepchirchirová z Keni, která proběhla cílem v čase 4:30,90. Druhá doběhla Addison Wileyová z USA v čase 4:31,90.

Těsný souboj se odehrál o třetí místo, protože Britka Alexandra Bellová musela čekat na zjištění svého umístění poté, co protla cílovou čáru ve stejném čase jako Etiopanka Hawi Aberaová, přičemž překonala britský rekord. Emine Hatun Tuna Mechaalová překonala ve stejném závodě turecký rekord.

V závodě žen na 5 kilometrů Medina Eisaová překonala světový rekord do 20 let úžasným časem 14:38. Devatenáctiletá závodnice tak obhájila loňský titul. Anastasia Marinakouová zaběhla nejrychlejší řecký čas, když doběhla v čase 15:50 a z dosavadního osobního rekordu odmazala 26 sekund.

A národní rekordy se otřásaly v základech dál. V závodě mužů na 5 km vytvořil Thierry Ndikumwenayo španělský rekord s časem 13:17 a Shim JongSub získal korejský rekord v čase 15:29.

V závodě žen na 10 km odstartovala Agnes Jebet Ngetichová do závodu několik týdnů poté, co ve Valencii překonala světový rekord. V závodě také Karoline Grovdalová vytvořila norský rekord 30:52, zatímco Joan Chelimoová překonala rumunský národní rekord 30:52 - z osobního rekordu ubrala 29 sekund.

V závodě mužů na 10 km získal titul Nicholas Kipkorir z Keni časem 27:05, když převzal vedení od Sabastiana Saweho, vítěze letošního Pražského půlmaratonu, který doběhl druhý (27:06) před Rodrigue Kwizerou z Burundi (27:07). Yeman Crippa navíc vytvořil italský rekord v čase 27:08.

Všichni atleti startovali do závodu v botách Takumi Sen 10. Jejich design je inspirován botami, které nosila zesnulá Agnes Tiropová, když na adizero: Road to Records 2021 překonala v čistě ženském závodě světový rekord na 10 kilometrů.