Rozšířené menu

25 let #PragueMarathon

• 1998

Jeden z nejrychlejších maratonů světa a poprvé přes Karlův most

Každý ročník Prague international Marathon přinesl něco nového, ať už přidání nového závodu, nebo zajímavou úpravu trati. Čtvrtý ročník nebyl výjimkou a nabídl obojí. Poprvé se během soutěžních i nesoutěžních běhů pořádal i závod na kolečkových bruslích. Maratonská trať také podlehla úpravě a nově vedla poprvé přes Karlův most. Tím se magická atmosféra tratě v ulicích staré Prahy ještě znásobila. Čtvrtý ročník však nabídl ještě jednu novinku. Prague International marathon nesl poprvé pro domácí závodníky punc českého šampionátu.

Vítězem hlavního závodu se stal Elijah Lagat z Keni. Za jeho vítězstvím je velmi zajímavý příběh. Lagat ve svých 25 letech pracoval v kanceláři  v personálním oddělení keňského ministerstva školství a potýkal se s nadváhou. Až na popud lékaře začal běhat, aby se své nadváhy zbavil. Během šesti let tréninku se vypracoval mezi nejlepší maratonce světa. V Praze vyhrál s časem 2:08:52 a tím posunul hranici traťového rekordu počtvrté v řadě. O Prague International Marathonu se začíná mluvit jako o jednom z nejrychlejších maratonů světa.

• 1997

Poprvé pod 2:10 a vznik Juniorského maratonu

I v roce 1997 byl představen nový projekt - závod určený pro středoškolskou mládež. Tak vznikl Juniorský Maraton, jehož tradice přežila dodnes.

Zlatá desítka dostala nové jméno a byla přesunuta na září. Nově se závod jmenoval Mattoni Grand Prix a v roce 1997 ho vyhrál světový rekordman na 10km, Paul Tergat. V té době Tergat teprve uvažoval o maratonské distanci, nicméně v roce 2003 stanovil světový rekord i na maraton, časem 2:04:55.

Na  hlavní  závod, Pražský Mezinárodní Maraton, se v roce 1997 i díky zvýšení prize money podařilo nalákat skutečná běžecká esa, v čele s Johnem Kagwe z Keni. John Kagwe potvrdil svou pozici favorita a Pražský mezinárodní maraton vyhrál v čase 2:09:07, čímž stanovil nové maximum v české metropoli.

Kromě maratonu se opět konaly nezávodní běhy na 9 a 4,5 km. Všechny 3 závody dohromady přilákaly přes 30 000 běžců. Carlo Capalbo k tomuto ročníku poznamenal: „Na mapě největších světových maratonů jsme se už pevně zapsali. Největší satisfakcí je pro nás fakt, že lidé z celého světa zjistili že Praha není jen městem neopakovatelné krásy a architektury, ale také městem sportu.“

Přidej se k oslavám 25. ročníku

• 1996

Přibývá nový závod a počet účastníků se zdvojnásobil.

Po úspěšném prvním ročníku organizační tým v čele s Carlem Capalbem nezahálel a rozhodl se představit nový závod – elitní závod na 10 km. Celkově se tedy v roce 1996 během maratonského víkendu konaly 4 běhy – maraton, Zlatá desítka a nesoutěžní 9,5 km a 5,5km.

Sobota 18. Května 1996 byla vyhrazena novému závodu. Zlatá desítka, jak se oficiálně závod jmenoval, byla speciálním závodem pouze pro pozvané elitní běžce z domova i ze zahraničí. Přestože počasí běžcům příliš nepřálo a ti byli nuceni závodit v silném dešti, nejrychlejší  z nich dosáhli velmi kvalitních časů. Laban Chege, vítěz Zlaté desítky, protnul cílovou pásku v čase 28:10. Prvního ročníku Pražské desítky se zúčastnilo celkem 200 elitních běžců.

Ten hlavní program byl naplánovaný na neděli 19. května 1996. Počet běžců se od prvního ročníku dramaticky zvýšil. Prague International Marathon si zaběhlo 1330 závodníků a nesoutěžní běhy celkem 28 500 nadšenců.

Vítězství na martonské distanci si připsal William Musyoki, který protl cílovou pásku v čase 2:12:21 a stanovil tak nejen svůj osobní rekord, ale i nový rekord trati. Mezi ženami zvítězila Elena Vinickaya z Běloruska, která jako jediná narušila hegemonii afrických běžců. 2. ročník Prague International Marathonu rozhodně předčil premiéru z roku 1995 a posunul kvalitu organizace na novou úroveň.

• 1995

Jak to všechno začalo?

„Co by mohlo být vhodnějším místem pro zrození myšlenky uspořádat sportovní akci v České republice, než hospoda?" odpověděl Carlo Capalbo otázkou na dotaz, kde se narozdil nápad zorganizovat Pražský mezinárodní maraton. „Tradičně každá společnost má své neformální místo, kde se lidé setkávají, aby si popovídali, nebo řešili závažná rozhodnutí. V Anglii je to pub, tady je to hospoda."

Bylo to ve velmi dobře známé hospodě Na Cibulce na Praze 5. Jednu podzimní sobotu v listopadu roku 1994 se zde sešel Carlo Capalbo se svým přítelem Italem Gelindo Bordin, vítězem maratonu na olympijských hrách 1988 v Soulu. Trasu si nakreslili na ubrousek a zavolali Emilovi Zátopkovi.

„Česká republika má velkou sportovní tradici, město Praha je překrásné, je zde tedy prostor pro maraton, tak proč ne..."

První krůčky od myšlenky pořádat Pražský mezinárodní maraton až po jeho skutečnou realizaci nebyly právě nejjistější. Vše ale dobře dopadlo a Carlo Capalbo se svým týmem získali důvěru. S blížícím se startem vypukla doslova maratonská horečka a ještě před vypršením termínu museli pořadatelé ukončit příjem přihlášek. Obrovský zájem byl především o nesoutěžní běhy a i díky nim byl plánovaný limit 15 000 běžců kompletně naplněn. Maraton si tak zaběhlo 980 účastníků, necelou desítku (9,2 km) 5 000 běžců a nejkratší vzdálenost (4,8 km) celých 10 000 malých i velkých závodníků.

Výhercem maratonu byl Tummo Turbo s časem 2:12:44 (ETH), mezi ženami dominovala Svetlana Tkach z Ukrajiny (2:38:33).