Rozšířené menu

Ženy měnily rekordy na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc

Ve čtvrtém ročníku Mattoni 1/2Maratonu Olomouc byly ženy lepší než muži co se rekordních zápisů týká. Betelhem Moges z Etiopie zaběhla rekord závodu ve svém osobním nejlepším čase 1:10:38.

Nejlepšími Čechy byli devátí Jiří Homoláč 1:08:36 a domácí Petra Kamínková. Časem 1:19:00 dosáhla svého osobního „olomouckého“ rekordu.

Závod měl poprvé stříbrnou známku kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF a na nové trati běželo rekordních tři a půl tisíce běžců. Souboj s časy však byl velice obtížný vinou vysoké vlhkosti a vedra, přestože se k večernímu startu v 19:00 hodin obloha zatáhla a mírný větřík osvěžoval těla běžců.

Na pátém kilometru se držela v čele pětičlenná skupina, na desátém už z ní odpadl Japonec Maruyama. Ženy ještě v polovině závodu zůstávaly ve třech.

„Jsem velice spokojený, zlepšil jsem se,“ říkal vítěz Kiplagat, který získal na 15. km náskok jedenácti vteřin. „Viděl jsem příležitost, zdálo se mi, že mí dva soupeři na špici jsou unaveni, tak jsem zaútočil. Lidi mi výborně fandili.“

O prémii 3 500 eur rozhodla 22letá Etiopanka až v závěru. „Začala jsem zrychlovat asi na dvacátém kilometru, ale Yebrqal (Melese, nakonec druhá, pozn. red.) mě doběhla. Zkusila jsem to znovu až pět set metrů před cílem, to se povedlo.“

Výhra ji moc potěšila. „Chtěla jsem si zlepšit osobní výkon, abych měla šanci dostat se zase na další kvalitní běhy. To byl hlavní cíl a zároveň mi to vyšlo i na zdejší rekord závodu,“ řekla žena, která už loni v září vyhrála Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem.

Možná ještě větší radost měla zdejší rodačka Petra Kamínková, která s českou vlajkou na zádech děkovala skvělým divákům podél trati. „Běžela jsem nejprve ve skupince, ale na občerstvovačce někde kolem jedenáctého kilometru mi holky utekly. Zůstaly ale přede mnou dvě Afričanky a tak jsem je stahovala a hlídala si svůj čas. Na tohle počasí to je skvělý výkon, hlavně tady doma,“ vyprávěla.

Kamínková včera i  dnes pracovala v rodinné restauraci na Svatém Kopečku. „Povzbudily mě odpoledne výsledky českých atletů na družstvech v Dublinu. Pak jsem sedla na autobus a dojela si na start. Večer už do práce nemusím,“ smála se. „Dám si pivo, ale ráno už zase půjdu do práce.“

Zato naoko nespokojený Jiří Homoláč si postěžoval: „Zase jsem běžel sám.“ Český mistr v maratonu pak dodal: „Čas je velmi slabý (1:08:36), ale jsem rád, že jsem obhájil vítězství mezi českými běžci. Po květnovém maratonu jsem odpočíval a  zaměřil se víc na dráhu. Chtěl jsem se chytit Ukrajince Lašyna, ale pořád byl asi dvě stě metrů přede mnou.“ Homoláč se chystá na půlmaraton na Univerziádě v ruské Kazani. „Chci běžet co nejlíp, snad tam bude kompaktnější pole.“

Ze zajímavých osobností se na startu objevili kardiochirurg Jan Pirk, bývalá atletka a  manželka olympijského vítěze Eva Šebrlová, bývalý ministr dopravy a spojů Jaromír Schling, nebo operní pěvec Moravského divadla Radek Leszczynski.

Dalšími běhy letošní RunCzech běžecké ligy budou O2 Grand Prix Praha 7. září a Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 15. září.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc:

Muži: 1. Kiplagat 1:03:00, 2. Kiprotich (oba Keňa) 1:03:20, 3. El Azíz (Maroko) 1:03:36, 4. Maruyama (Japonsko) 1:03:44, 5. Negash (Norsko) 1:04:56, 6. Wasihun (Etiopie) 1:04:59,… 9. Homoláč 1:08:36,… 11. Serbesa 1:10:31, 12. Kohut (vš. Česko) 1:11:17.

Ženy: 1. Moges 1:10:38, 2. Melese (obě Etiopie) 1:10:43, 3. Kiptoo (Keňa) 1:11:19,… 9. Kamínková 1:19:00, 10. Pastorová 1:21:32, … 12. Macháčková 1:23:57 (vš. Česko).

Teprve dvacetiletý Henry Kiplagat z Keni dosáhl po třech druhých místech svého už třetího vítězství v rámci závodů RunCzech běžecké ligy po loňské Mattoni Grand Prix Praha a Volkswagen 1/2Maratonu Ústí nad Labem.