Rozšířené menu

Vítr sebral maratoncům rekordy, dramatickou českou bitvu vyhrál zkušený Pechek

Prudký vítr odnesl očekávané útoky na rekordy ve dvacátém Volkswagen Maratonu Praha. I tak první tři muži běželi svá maratonská maxima.

Zvítězili loni třetí teprve 23letý Patrick Terer z Keni (2:08:07) a vítězka newyorského maratonu z roku 2011 Firehiwot Dado z Etiopie. Rozběhlo se rekordních deset tisíc účastníků, k nim další víc než čtyři tisíce v dm rodinném běhu.

Dlouho se držela pospolu desetičlenná skupina, vedená Patrickem Kiruiem, vítězem Sportisimo 1/2Maratonu Praha, zde v roli vodiče. Až po jeho odstoupení z čela na 30. kilometru zaútočil Patrick Terer. Jeho tempu stačili jen jeho krajan Evans Chebet a Cutbert Nyasango, ale brzy zůstali i oni pár kroků za ním.

Spokojení vítězové, Mosop ještě rychleji nemohl

„Před startem jsem se cítil dobře, ale tělo ještě nebylo dobře energeticky připraveno na návrat v plné rychlosti,“ uvedl Moses Mosop, hlavní hvězda závodu, vracející se po třítýdenní pauze po zranění. Se zraněním odstoupil velmi rychlý Deresa Chimsa.

Terer loni doběhl třetí, protože přiletěl na poslední chvíli bez spánku vinou potíží s vízy. Ale slíbil, že se vrátí a vyhraje. A tak učinil. „Byla to satisfakce. Proto že to nebylo vůbec lehké. V cíli chtěl být 2:07:50, možná 2:07:30, což se nepovedlo. Tak tedy za rok, pokud mě pozvete. Mám to tady opravdu rád, moc se mi tu líbí,“ říkal vítěz.

„Jsem spokojený s časem, neřeším, zda jsem mohl vyhrát nebo ne,“ dodal druhý v cíli Evans Chebet.

Účastník londýnské olympiády Nyasango (2:09:52) na třetím místě si přidal po šestnácti letech překonaný zimbabwský rekord. Přestože většinu času trénuje v Eritreji.

Jen těsně za osobním rekordem z New Yorku zůstala 30letá Firehiwot Dado (2:23:34), vedená vodičem až do cílové rovinky. „Plán byl 2:22, 21, ale začala jsem pomaleji a tak ho nesplnila. Ale jsem šťastná z vítězství v tak silném větru,“ prohlásila. Prvních šest žen v cíli pochází z Etiopie!

Strhující česká bitva na Evropu nestačila

Svůj třetí český titul získal v léta nevídaném bitvě nejzkušenější z uchazečů Petr Pechek (2:21:41). Ještě na třicátém kilometru ztrácel na obhájce Jiřího Homoláče s Vítem Pavlištou třicet pět vteřin. Pak je však dotáhl, a ve stoupání z podjezdu u hotelu Hilton ještě vystupňoval tempo a utrhnul i Pavlištu. Pechek doběhl třináctý, těsně za hlavním favoritem závodu, druhým nejrychlejším maratoncem všech dob Mosopem. Londýnský olympionik Jan Kreisinger „zaostal“ na české čtvrté pozici.

„Za začátku se mi vůbec neběželo dobře, na desátém kilometru jsem kluky ztratil. Ale pak se mi podařilo je dostihnout, protože jsem asi pošetřil víc sil v rychlém úvodu. Ten vítr byl opravdu silný, na víc jsem neměl,“ říkal Pechek. Bohužel se mu nepodařilo naplnit limit Českého atletického svazu pro start na Mistrovství Evropy v Curychu (2:17:30, resp. 2:20:00 pro každého z trojice do týmové soutěže).

Český titul získala nečekaně Kateřina Kriegelová (2:51:07), která ani nebyla v elitní startovní listině, tanečnice flamenka a inženýrka, pracující v leteckém výzkumu. Téměř tři minuty za ní doběhla velmi zkušená Petra Kamínková ve své pražské maratonské premiéře. Bronz bere ze svého maratonského křtu Daniela Havránková, také ještě pod tři hodiny. Další favoritka Šárka Macháčková doběhla zničená žaludečními problémy.

„Vůbec jsem to nečekala, jsem šťastná, ale čas mohl být lepší,“ řekla nová česká mistryně.

Na trati se objevila řada zajímavých osobností. Horolezec Libor Uher, klavírní virtuoz Michal Rezek, ekonom Zdeněk Tůma, bývalý ministr obrany Michal Lobkowitz, nebo poslankyně Kateřina Jacques.

Svůj první maraton doběhla také Ludmila Formanová, mistryně světa na 800 m z roku 1999. Maratonskou trať zvládla v čase 3:33.

Desetikilometrový úsek si ve štafetách odběhl desetibojařský šampion Roman Šebrle, ministr školství Marcel Chládek, herečka a zpěvačka Iva Pazderková, či ředitel sportovního zpravodajství ČT Jiří Ponikelský. Sedmý časem 2:46:35 skončil All-stars team 20 ve složení atletické legendy Ingrid Krisitiansen a Elena Mayer, Róbert Štefko a naděje Anežka Drahotová.