Rozšířené menu

Valary Aiyabei ovládla Volkswagen Maraton Praha v rekordu závodu. Mezi muži vládl Etiopan Abraha

Třiadvacátý ročník Volkswagen Maratonu Praha zná své vítěze. Tím úplně nejrychlejším z desetitisícovky běžců se stal v čase 2:08:47 etiopský běžec Gebretsadik Abraha.

Ženám vládla v sólozávodě keňská reprezentantka Valary Aiyabei, která časem 2:21:57 vylepšila šest let starý rekord závodu! Dosavadní nejlepší čas přitom pokořily první tři ženy. Český souboj rozhodnul ve svůj prospěch na 35. kilometru Petr Pechek, který tak úspěšně obhájil pozici českého mistra republiky. Mezi českými ženami si titul maratonské mistryně z Prahy odvezla Petra Pastorová.

Stejně jako při dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha, i nyní patřilo hlavní slovo ženám. Prakticky od úvodních metrů se na čele osamostnila keňská běžkyně Valary Aiyabei a už její mezičasy dávaly tušit, že cílový čas bude hodně kvalitní. A to se potvrdilo, když doběhla v čase 2:21:57! „Valary svým dnešním výkonem vylepšila šest let starý ženský rekord závodu. Jsem nadšený, že se nám opět podařilo ukázat, že v Praze se prostě běhá rychle,“ těšilo prezidenta RunCzech běžecké ligy Carla Capalba.

Původní plán pro Aiyabei zněl běžet pod 2:22:00, tedy v ženském rekordu závodu. To se jí také povedlo, i když mezičasy až do mety půlmaratonu dávaly naději dokonce na čas pod dvě hodiny a dvacet minut. „Těší mě, že jsem mohla v Praze startovat a ještě k tomu vyhrát. Závod jsem začala rychle a tempo se mi úplně udržet nepodařilo, ale i tak jsem za výsledek a rekord závodu hrozně ráda,“ uvedla v cíli vítězka. Valary Aiyabei finišovala v sólozávodě v čase 2:21:57, druhá doběhla za 2:22:15 Etiopanka Amane Beriso a třetí její krajanka Tadelech Bekele (2:22:23).

Na startu závodu oceněného zlatou známkou Mezinárodní asociace atletických federací se objevili vytrvalci z 88 zemí světa. A všem dominovala Etiopie, její reprezentanti obsadili první tři místa! Nejlepším z nich byl se startovním číslem šest Gebretsadik Abraha. „Za vítězství jsem velice šťastný. Byl to pro mě hodně náročný závod, ale na posledních deseti kilometrech jsem měl nakonec dost energie, abych mohl zrychlit. Jsem moc rád, že se mi v Praze podařilo zvítězit,“ řekl vítěz v cíli.

Elitní atleti běželi dlouho pohromadě, ještě na třicátém kilometru se v čelní skupince pohybovalo devět vytrvalců. V ní se rovněž dlouho držel japonský běžec Yuki Kawauchi, toho bohužel zpomalil pád na 33. kilometru, při kterém nabral několik desítek metrů ztráty, a ty už se mu dohnat nepodařilo. Etiopská trojice se na čele osamostatnila na 37. kilometru, Worku a Abraha krajana Ayenewa setřásli o dva kilometry dále a o vítězství rozhodl až náběh do Pařížské ulice. Už se zdálo, že si Bazu Worku svůj nástup ohlídá, ale Gebretsadik Abraha několikametrovou ztrátu stáhl a v mohutném finiši nakonec bral první místo za čas 2:08:47. Bazu Worku finišoval druhý o pouhou vteřinu později (2:08:48), třetí doběhl Mekuant Ayenew (2:09:00).

Mezi českými muži se očekával souboj Víta Pavlišty s obhájcem loňského triumfu Petrem Pechkem. Prvně jmenovaný za to od začátku vzal a zdálo se, že si první místo pohlídá. Petr Pechek však ukázal, že je velký bojovník a přes svého soupeře se přehnal na 35. kilometru a s časem 2:21:22 si doběhl pro obhajobu titulu a v cíli zářil radostí. „Jsem maximálně spokojený, mám z toho obrovskou radost. Nejen ze samotného vítězství, ale i z času, chtěl jsem běžet rychleji než loni, to se povedlo. Atmosféra byla super, fanouškům moc děkuju, hodně mi pomohli. Je to tu každý rok lepší a lepší,“ pochvaloval si Pechek. Druhý v českém šampionátu doběhl Vít Pavlišta (2:23:32) a třetí Jan Kohut (2:27:36).

České ženy se od prvních kilometrů srovnaly v pořadí Petra Pastorová, Radka Churáňová a Dagmar Rychnovská. Pastorová svůj náskok každým kilometrem pomalu navyšovala a pro titul republikové šampionky si doběhla v čase 2:46:34. „S výsledkem jsem naprosto spokojená. Prakticky po celou dobu závodu jsem běžela sama, na konci mě pak trochu zpomalil vítr. Hodně mi pomohla atmosféra, ta byla neopakovatelná,“ uvedla k závodu novopečená česká mistryně. Pro druhé místo si doběhla Radka Churáňová (2:48:09), třetí příčku pro sebe nakonec silným závěrem urvala Tereza Ďurdiaková (2:48:59).

Třiadvacátý ročník Volkswagen Maratonu Praha běžely tisíce vytrvalců z celého světa. Hlavním charitativním partnerem závodu byli Lékaři bez hranic.