Rozšířené menu

Praha viděla historicky druhý nejlepší světový výkon na desetikilometrové trati při závodu Birell Grand Prix Praha

Opět nezapomenutelný zážitek nabídl třiadvacátý ročník Birell Grand Prix Praha. Mezi muži vévodil hned od začátku keňský závodník a člen RunCzech Racing týmu Rhonex Kipruto, který časem 26:46 nakonec zaostal pouhé dvě vteřiny za světovým rekordem. Ženské startovní pole ovládla nejlepším letošním výkonem Caroline Chepkoech Kipkurui a časem 30:19 si vylepšila svůj osobní rekord. Mužský souboj mezi českými elitními atlety se nesl ve znamení duelu Jakuba Zemaníka a Jiřího Homoláče. Zemaník ve své premiéře na závodech RunCzech nakonec protnul cílovou čáru jako první Čech s časem 29:30. Zápolení českých žen dopadlo podle očekávání, když ženám s časem 33:57 kralovala členka RunCzech Racing týmu Eva Vrabcová-Nývltová.

Silné startovní pole a ideální podmínky panovaly na startovní čáře závodu Birell Grand Prix Praha. Diváci byli svědkem excelentních výkonů a překonání magické hranice 27 minut. To se stalo v historii teprve podruhé. Postaral se o to nejrychlejší muž letošních světových tabulek na silničních 10 km, teprve osmnáctiletý Keňan Rhonex Kipruto. Ještě na pátém kilometru běžel s pěticí dalších závodníků, ale mezičas už naznačoval, že by mohlo jít o traťový rekord. „Doufal jsem a věřil, že dneska budu hodně rychlý. Běžel jsem rychle, jak jsem očekával. Jsem hrdý na to, že jsem běžel pod 27 minut a věřím že ty dvě sekundy ještě letos stihnu někde stáhnout. Soustředil jsem se po celou dobu zejména na překonání osobního rekordu,“ uvedl letošní vítěz. Výsledný čas mladičkého závodníka nakonec pouze o 2 vteřiny zaostal za osm let starým světovým rekordem. Druhý mezi muži byl nakonec Goeffrey Koech rovněž s vynikajícím časem 27:18. Za ním jen o pár vteřin skončil třetí Mathew Kimeli. Pod hranici 28 minut se nakonec vměstnalo celkem jedenáct závodníků.

Famózním finišem kralovala mezi ženami keňská elitní běžkyně Caroline Chepkoech Kipkirui, letošní druhá žena Sportisimo 1/2Maratonu Praha, přestože po celou dobu vedla její krajanka a favoritka závodu Fancy Chemutai. „Jsem šťastná, že jsem zde mohla běžet. Byla to hodně těžká desítka, zvlášť s ohledem na to, jaký jsem měla předchozí závodní program. Fancy byla přede mnou celou dobu, stále vedla, ale v závěru jsem vedla já a to bylo rozhodující,“ usmívala se na pozávodní tiskové konferenci vítězka. Kipkirui sice nepokořila hranici třiceti minut, ale svým časem 30:19 se postarala o historicky třetí nejlepší čas. Jen pro zajímavost, všechny tyto časy byly zaběhnuty právě v rámci závodu Birell Grand Prix Praha.

Mezi Čechy se naplnily papírové předpoklady tří hlavních favoritů a ze souboje nakonec vyšel vítězně Jakub Zemaník. „Od začátku jsme běželi s Jirkou spolu. Druhá polovina byla spíše o taktizování, ale věřil jsem, že ve finiši Jirku porazím,“ komentoval svůj výkon český elitní závodník. Druhý skončil  časem 29:37 Jiří Homoláč. Vít Pavlišta se po celou dobu závodu držel favoritky Fancy Chemutai a s časem 30:13 nakonec finišoval těsně před ní jako třetí muž mezi českými závodníky.

Zraky diváků byly po celou dobu upřeny také na českou běžeckou hvězdu Evu Vrabcovou Nývltovou, která desetikilometrový závod pojala převážně jako přípravu na newyorský maraton. Přestože běžela naplno, dle svých slov v cíli spokojená nebyla. „Po bronzovém mistrovství Evropy jsem neměla čas na regeneraci. Dneska jsem si to hodně protrpěla, už před startem mě bolely achilovky. Bohužel jsem si to dneska moc neužila, i když atmosféra byla jako vždy úžasná,“ konstatovala Vrabcová Nývltová v cíli. Čas 33:57 zůstal nakonec hluboko za jejím dosavadním maximem. Druhá skončila česká běžecká naděje třiadvacetiletá Moira Stewartová s časem 34:43, třetí pak finišovala Lucie Sekanová v čase 34:55.

Hlavnímu závodu, Birell Běhu na 10 km, předcházel pětikilometrový adidas Běh pro ženy. Ten v čase 17:19 ovládla již potřetí Barbora Jíšová. Podvečerní Prahou se nakonec proběhlo více jak deset tisíc závodníků, kteří všichni zažili nepopsatelnou atmosféru v samém srdci metropole za doprovodu Smetanovy Vltavy a bouřlivé divácké kulisy.

Na první video sestřih ze závodu se můžete podívat zde.