Rozšířené menu

Napoli City Half Marathon, rychlý a krásný. Vítězi se stali Henry Rono (1:00:04) a Viola Cheptoo (1:06:47).

Sedmý ročník Napoli City Half Marathon, oceněný bronzovou známkou World Athletics, odstartoval v neděli 23. února v 9 hodin z Viale Kennedy běžeckou sezónu RunCzech a přivedl tisíce běžců k nejkrásnějším památkám města.

Keňský atlet Henry Rono (RunCzech Racing) zvítězil v novém rekordu závodu a svém osobním nejlepším půlmaratonském čase 1:00:04. Držitel předchozího rekordu, jeho krajan Abel Kipchumba, doběhl druhý v čase 1:00:35. Třetí místo získal Evans Kipkorir Cheruiyot (1:00:42) a stupně vítězů tak patřili pouze Keňanům.

„Desátý kilometr jsme proběhli v čase 28:00, na 20. km jsem byl v 56:59 a vše  jsem dal ´do výběhu tunelu směrem k cíli. Tlačil jsem to, jak jsem mohl. Běžel jsem sám od desátého kilometru. Kdybych měl vedle sebe soupeře, možná bychom to pod hodinu zvládli," řekl Rono.

První Ital, který doběhl do cíle, byl Francesco Quarato (Team Pianeta Sport Massafra), který skončil celkově patnáctý a časem 1:09:35 zlepšil svůj osobní rekord o více než minutu.

Do historie Napoli City Half Marathon se zapsaly také ženy. S Keňankou  Viola Cheptoo klesl rekord závodu na 1:06:47. Ten původní nastavila Eshete Shitaye v roce 2018 (1:08:38), takže byl zlepšen téměř o dvě minuty. Byl to druhý nejrychlejší půlmaraton, který kdy žena na italské půdě zaběhla. Atletka Cheptoo se v roce 2016 zúčastnila olympijských her v Riu na trati ve vzdálenosti 1500 metrů a dnes debutovala přes 21,097 km: „Stále více mě lákají silniční běhy než trať. Na toto město a tento závod si budu vždy pamatovat. Cítila jsem, že můžu běžet v těchto časech a vím, že umím ještě lépe."

Druhou ženou byla etiopská Birho Adhena Gidey s časem 1:07:57, také ve svém debutu na půlmaratonské vzdálenosti. Jihoafričanka Glenrose Dimakatso Xaba doběhla v čase 1:09:30 a také zde v Neapoli nastavila svůj nejlepší osobní čas.

První Italkou, mezi ženami celkově devátou, byla Rosalba Console s 1:17:11.

Mezi Čechy jste mohli na trati spatřit třeba rappera Resta či Lukáše Petruska a členy skupin Mattoni FreeRun.

Více než 6000 běžců se postavilo na start letošního Napoli City Half Marathon. Sobotní nesoutěžní běh Family Run and Friends přilákal stovky aktivních účastníků.

Další ze série závodů RunCzech, Sportisimo 1/2Maratonu Praha, se uskuteční 28. března.