Rozšířené menu

Druhý ročník Mattoni 1/2Maraton České Budějovice viděl etiopský double v osobních rekordech

Mladičké etiopské naděje ozdobily svůj evropský debut vítězstvím i nejlepšími výkony. Tamirat Tola (1:02:24), jemuž je 22, a teprve 18letá Hurtesa Kedija (1:12:10), vyhráli druhý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice.

Nejlepšími Čechy byli podle očekávání Jan Kreisinger a Ivana Sekyrová, ti však svá maxima časy 1:08:57, resp. 1:19:13 neohrozili

Teplé počasí násobila vysoká téměř osmdesátiprocentní vlhkost vzduchu, která jim nesvědčila.
Letošní vítěz prestižního Great Ethiopian Runu získal už na šestém kilometru náskok, pak mírně zpomalil a byl dostižen skupinkou. V ní už chyběl hlavní favorit Daniel Wanjiru, vítěz nedávného Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary, který odstoupil pro potíže se stehenním svalem.

Tola se později na špici znovu odpoutal, v patách mu zůstal jen zkušený Keňan Henry Chirchir. „Doběhl mě, ale asi pět set metrů před cílem jsem vyrazil a utekl mu,“ radoval se vítěz, který se při protnutí cílové čáry pokřižoval a pohlédl k nebi. „Moc se mi tady líbilo. Lidem jsem sice nerozuměl, ale atmosféra byla skvělá a počasí podobné jako u nás.“ Třetí za nimi skončil s  mírným odstupem Silas Ngetich z Keni.

Nejlepší ženy se držely vpředu ve čtyřech až do dvacátého kilometru. „Pak jsme se domluvily, my dvě Etiopanky, a vyrazily dopředu. A  vyšlo nám to,“ povídala Hurtesa Kedija, která v posledních sto metrech ještě předstihla i krajanku Shure Demise. Třetí skončila 16letá Letekidan Gebreaman z  Eritreje.

Češi Kreisinger s Pechkem byli jako nejlepší evropští běžci na šestém a sedmém místě. „Běželi jsme spolu do třináctého kilometru, pak se projevila moje ztráta při zranění ze zimní přípravy, přestože jsem se cítil moc dobře,“ uvedl poražený Petr Pechek.

„Běžel jsem pak sám, ale nemohl do toho zatlačit, bylo příliš velké dusno,“ pokračoval Jan Kreisinger. Před závodem vyhlásil útok na nejlepší český výkon roku, ale zaostal za ním tři minuty. „Špatně se dýchalo, opravdu to nešlo. Čas je hrozný, umístění dobré,“ dodal.

Podobně se cítila Ivana Sekyrová, která má za sebou v  posledních týdnech náročný program. „Neběželo se mi dobře. I když mám teplo ráda, to dusno se nedalo. Pila jsem na každé stanici, přestože to obvykle nedělám. A po velkých dlažebních kostkách jsem se bála, že si zvrtnu nohu a  proto zpomalila. Běželi jsme pak s dvěma chlapy, ale zpomalilo se, věděla jsem to.“ I ona zaostala za svým letošním maximem a to dokonce pět minut.

Se startovním číslem se tu rozběhlo rekordních 2 500 běžců. Ve štafetách nastoupili i hokejové hvězdy v čele s Filipem Novákem, mistrem světa a dvojnásobným vítězem ruské KHL. „Moc jsem si chtěl užít tu atmosféru ve městě, které miluju,“ řekl. V souboji štafet ligových hokejistů a fotbalistů zvítězili stejně jako loni borci z ledu HC Mountfield a vyhráli sud piva z  pivovaru Budweiser Budvar.

Organizátoři věnovali výtěžek ze startovného z dm Rodinného běhu postiženým povodněmi z nedaleké  Putimi. Zároveň uctili minutou ticha před startem hlavního závodu památku obětí letošních záplav.

RunCzech běžecká liga pokračuje ještě za dva týdny 22. června Mattoni 1/2Maratonem Olomouc.

České Budějovice usilují pro příští rok a třetí ročník půlmaratonu o zisk známky kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF.

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2013:

Muži: 1. Tola (Etiopie) 1:02:04, 2. Chirchir 1:02:07, 3. Ngetich (oba Keňa) 1:02:19,… 6. Kreisinger 1:08:57, 7. Pechek 1:09:46, 8. Serbesa 1:11:13, 9. Fekl 1:11:48, 10. Orálek (všichni ČR) 1:12:07.

Ženy: 1. Kedija 1:12:10, 2. Demise (obě Etiopie) 1:12:15, 3. Gebreaman (Eritrea) 1:12:28,…
9. Sekyrová 1:19:15, 10. Churaňová 1:22:3, 11. Krejčová (všechny ČR) 1:28:09.

Kompletní výsledky a žebříčky RunCzech najdete v sekci výsledky .