Rozšířené menu

Zátopkovy tretry v Running Mallu

Ve spolupráci s Národním muzeem jsme pro vás připravili výstavu Dany a Emila Zátopkových, která bude probíhat od 5. do 12.5.

Národní muzeum a RunCzech připravili pro běžecké centrum Running Mall výstavu vycházející z historie české a světové atletiky. V prostorách centra se můžete seznámit se zajímavými exponáty, které Emil Zátopek používal nebo získal během své bohaté kariéry. Patří mezi ně jeho tretry, stopky, pamětní plaketa, dvoudílná medaile nebo olympijský řád. Kromě 3D exponátů se můžete těšit na záznamy z archivu Českého rozhlasu nebo celou řadu fotografií, které ještě nebyly nikdy veřejnosti vystaveny.

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Výstava bude probíhat od 5.5. do 12.5. každý den od 10 do 20 hodin v běžeckém centru Running Mall na adrese Františka Křížka 11, Praha 7 – Holešovice. Vstupné je volné.

Emil Zátopek (19. 9. 1922 Kopřivnice – 21. 11. 2000 Praha)

Stal se prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích. Jde o jednoho z největších atletů všech dob. Nejvíce ale proslul během olympijských her 1952 v Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 km (14:06,72), 10 km (29:17,0) a dokonce i maratón (2:23:03,2), který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplín tehdy zároveň ustavil nový olympijský rekord. Tento „trojboj“ se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat a atletičtí experti pochybují, že se ještě někomu kdy podaří. Byl znám svým upracovaným stylem běhu, doprovázeným křečovitými grimasami, v cizině byl přezdíván česká lokomotiva. V devadesátých letech se stal prvním ředitelem Pražského mezinárodního maratonu založeného v roce 1995 Italem žijícím v České republice Carlem Capalbem.

Zdroj: Wikipedia a archiv RunCzech